Vicor Corporation V300A36E500BS
V300A36E500BS picture photo
Mfg. Part Number
V300A36E500BS
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W
Datasheet Download
V300A36E500BS.pdf
Availability of V300A36E500BS
QUANTITY
V300A36E500BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A36E500BS
Internal Part NumberEIS-V300A36E500BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.9A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.4%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A36E500BS
Related LinksV300A3, V300A36E500BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A36E500BS Details Description
Related parts for V300A36E500BS
RES SMD 2.2K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC FIFO 512X9 SYNC 25NS 32-PLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
XFRMR ADSL FOR GLOBESPAN CPE CHP datasheet.pdf
IC INVERTER TRPL OPN DRN XSON8U datasheet.pdf
IMPACT BP 3X8 GR/W SN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 174K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 990V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
Connector Socket 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf