Vicor Corporation V300A36H400BF2
V300A36H400BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A36H400BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W
Datasheet Download
V300A36H400BF2.pdf
Availability of V300A36H400BF2
QUANTITY
V300A36H400BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A36H400BF2
Internal Part NumberEIS-V300A36H400BF2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11.11A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.2%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A36H400BF2
Related LinksV300A36, V300A36H400BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A36H400BF2 Details Description
Related parts for V300A36H400BF2
AC/DC CONVERTER 48V 288W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS STR GOLD T/H datasheet.pdf
Connector Receptacle 11 Position 0.059" (1.50mm) Tin Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
RES 2.43 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 3.81MM R/A BK datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 39POS datasheet.pdf