Vicor Corporation V300A36H400BL3
V300A36H400BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A36H400BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W
Datasheet Download
V300A36H400BL3.pdf
Availability of V300A36H400BL3
QUANTITY
V300A36H400BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A36H400BL3
Internal Part NumberEIS-V300A36H400BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11.11A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.2%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A36H400BL3
Related LinksV300A36, V300A36H400BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A36H400BL3 Details Description
Related parts for V300A36H400BL3
CONN PIN 14-18AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN UNINSUL PLUG .109 datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 15POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
RES ARRAY 6 RES 33K OHM 7SIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CABLE 10COND 22AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
RES 15 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf