Vicor Corporation V300A36H500B
V300A36H500B picture photo
Mfg. Part Number
V300A36H500B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W
Datasheet Download
V300A36H500B.pdf
Availability of V300A36H500B
QUANTITY
V300A36H500B Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A36H500B
Internal Part NumberEIS-V300A36H500B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.89A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.4%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A36H500B
Related LinksV300A3, V300A36H500B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A36H500B Details Description
Related parts for V300A36H500B
FIXED IND 390UH 5A 72 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 34.4K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
FUSE 600V T/D CLASS RK1 35A datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 237MA 280 MOHM datasheet.pdf
RES 6.2K OHM 0.3W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
CONN 24POS PCB datasheet.pdf