Vicor Corporation V300A36H500B3
V300A36H500B3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A36H500B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W
Datasheet Download
V300A36H500B3.pdf
Availability of V300A36H500B3
QUANTITY
V300A36H500B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A36H500B3
Internal Part NumberEIS-V300A36H500B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.89A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.4%
Power (Watts) - Max500W