Vicor Corporation V300A36H500BF2
V300A36H500BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A36H500BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W
Datasheet Download
V300A36H500BF2.pdf
Availability of V300A36H500BF2
QUANTITY
V300A36H500BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A36H500BF2
Internal Part NumberEIS-V300A36H500BF2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.89A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.4%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A36H500BF2
Related LinksV300A36, V300A36H500BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A36H500BF2 Details Description
Related parts for V300A36H500BF2
CONN SPLICE SIDE FEED THRU datasheet.pdf
CONN COMPACT FLASH CARD R/A SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1 OHM 5% 300W datasheet.pdf
RES 66.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
LABEL THERMAL TRANSFER datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 10POS CABLE PIN datasheet.pdf