Vicor Corporation V300A36H500BG3
V300A36H500BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A36H500BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W
Datasheet Download
V300A36H500BG3.pdf
Availability of V300A36H500BG3
QUANTITY
V300A36H500BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A36H500BG3
Internal Part NumberEIS-V300A36H500BG3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.89A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.4%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A36H500BG3
Related LinksV300A36, V300A36H500BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A36H500BG3 Details Description
Related parts for V300A36H500BG3
MOSFET N-CH 200V 9.3A D2PAK datasheet.pdf
CONN RECEPT 2POS MTA-156 22AWG datasheet.pdf
RES SMD 3.9 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.18UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 18PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
RES SMD 777 OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 19.1 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 30 TYPE A 13POS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 0.23A TO92-3 datasheet.pdf
RES 147 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 24.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf