Vicor Corporation V300A36H500BL2
V300A36H500BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A36H500BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W
Datasheet Download
V300A36H500BL2.pdf
Availability of V300A36H500BL2
QUANTITY
V300A36H500BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A36H500BL2
Internal Part NumberEIS-V300A36H500BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.89A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.4%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A36H500BL2
Related LinksV300A36, V300A36H500BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A36H500BL2 Details Description
Related parts for V300A36H500BL2
SWITCH MINI SPST HINGE LVR.187QC datasheet.pdf
RES SMD 11.8 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 6.04K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES SMD 634 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN TWIN JACK 3COND R/A RED datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 1.5W SMA datasheet.pdf
IC COMPARATOR MAGNITUDE 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 5.76K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC AMP DRIVER RF 16LFCSP datasheet.pdf
RES SMD 35.7 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf