Vicor Corporation V300A36H500BL3
V300A36H500BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A36H500BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W
Datasheet Download
V300A36H500BL3.pdf
Availability of V300A36H500BL3
QUANTITY
V300A36H500BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A36H500BL3
Internal Part NumberEIS-V300A36H500BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.89A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.4%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A36H500BL3
Related LinksV300A36, V300A36H500BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A36H500BL3 Details Description
Related parts for V300A36H500BL3
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC 3-8 LINE DECODER/DEMUX 16SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS STRGHT PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 500MA 140 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10V 20% 2910 datasheet.pdf
JUMPER OVER-BARRIER EDGEON SLOT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf
UM10-3612 SAFETY MAT 10M CABLE datasheet.pdf
Connector Socket 63 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf