Vicor Corporation V300A36M500BF
V300A36M500BF picture photo
Mfg. Part Number
V300A36M500BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W
Datasheet Download
V300A36M500BF.pdf
Availability of V300A36M500BF
QUANTITY
V300A36M500BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A36M500BF
Internal Part NumberEIS-V300A36M500BF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.89A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency88.4%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A36M500BF
Related LinksV300A3, V300A36M500BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A36M500BF Details Description
Related parts for V300A36M500BF
RES SMD 3.48K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CABLE TEST BNC MALE-2 STKG BANA datasheet.pdf
TRIMMER 50 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONN PLUG 5 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 2W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 57.6 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK FP301 1 1/2-48" BLACK datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 197MA 3.7 OHM TH datasheet.pdf