Vicor Corporation V300A36M500BL3
V300A36M500BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A36M500BL3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W
Datasheet Download
V300A36M500BL3.pdf
Availability of V300A36M500BL3
QUANTITY
V300A36M500BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A36M500BL3
Internal Part NumberEIS-V300A36M500BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.89A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency88.4%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A36M500BL3
Related LinksV300A36, V300A36M500BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A36M500BL3 Details Description
Related parts for V300A36M500BL3
RES ARRAY 4 RES 75K OHM 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf