Vicor Corporation V300A36T400BG3
V300A36T400BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A36T400BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W
Datasheet Download
V300A36T400BG3.pdf
Availability of V300A36T400BG3
QUANTITY
V300A36T400BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A36T400BG3
Internal Part NumberEIS-V300A36T400BG3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11.11A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.2%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A36T400BG3
Related LinksV300A36, V300A36T400BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A36T400BG3 Details Description
Related parts for V300A36T400BG3
VARISTOR 387V 15KA DISC RADIAL datasheet.pdf
LABEL S LAM DM VNL WHT 1X.5" datasheet.pdf
IC UART FIFO 64B DUAL 48TQFP datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 348 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
PAC-UNIV-SD15 CBL ASSY datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
LUG COPPER MECH 2 HOLE datasheet.pdf
I/O CONN datasheet.pdf
150UF 7.5V 10X16 105C RAD datasheet.pdf