Vicor Corporation V300A36T400BN
V300A36T400BN picture photo
Mfg. Part Number
V300A36T400BN
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W
Datasheet Download
V300A36T400BN.pdf
Availability of V300A36T400BN
QUANTITY
V300A36T400BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A36T400BN
Internal Part NumberEIS-V300A36T400BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11.1A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.2%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A36T400BN
Related LinksV300A3, V300A36T400BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A36T400BN Details Description
Related parts for V300A36T400BN
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 110V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
LED FIBER OPTC GAAIAS HS TO18 ST datasheet.pdf
ULTRASONIC SWITCH datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 9-18VIN +/-05VOU datasheet.pdf
RES 10.5K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 422 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf