Vicor Corporation V300A36T400BN2
V300A36T400BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A36T400BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W
Datasheet Download
V300A36T400BN2.pdf
Availability of V300A36T400BN2
QUANTITY
V300A36T400BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A36T400BN2
Internal Part NumberEIS-V300A36T400BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11.1A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.2%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A36T400BN2
Related LinksV300A36, V300A36T400BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A36T400BN2 Details Description
Related parts for V300A36T400BN2
RECEIVER REMOTE CTRL TOP 40KHZ datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
IDC CABLE - ASC30H/AE30M/ASC30H datasheet.pdf
IC VOLT DETECT N-CH 18V SOT23-5 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 730KHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 5A CPH3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 7.61K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
RES 32.4K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf