Vicor Corporation V300A36T400BN3
V300A36T400BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A36T400BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W
Datasheet Download
V300A36T400BN3.pdf
Availability of V300A36T400BN3
QUANTITY
V300A36T400BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A36T400BN3
Internal Part NumberEIS-V300A36T400BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11.1A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.2%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A36T400BN3
Related LinksV300A36, V300A36T400BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A36T400BN3 Details Description
Related parts for V300A36T400BN3
VARISTOR 42.3V 250A 4032 datasheet.pdf
BACKSHELL DB15 90DEG MET PLASTIC datasheet.pdf
IC DRVR MOSFET SYNC BUCK 8EPSOIC datasheet.pdf
RES SMD 76.8K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 2.55M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 5% 22W 2512 datasheet.pdf