Vicor Corporation V300A3V3C200B2
V300A3V3C200B2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A3V3C200B2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W
Datasheet Download
V300A3V3C200B2.pdf
Availability of V300A3V3C200B2
QUANTITY
V300A3V3C200B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A3V3C200B2
Internal Part NumberEIS-V300A3V3C200B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60.6A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency79.6%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A3V3C200B2
Related LinksV300A3V, V300A3V3C200B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A3V3C200B2 Details Description
Related parts for V300A3V3C200B2
CONN RECEPT IDC 8POS 28-26 AWG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 125W datasheet.pdf
Connector Receptacle 42 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES 287K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN FFC VERT 32POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
CAP 2 CIRC UNIVERSAL MATE-N-LOK datasheet.pdf
OSC OCXO 40.000MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf