Vicor Corporation V300A3V3C264BG
V300A3V3C264BG picture photo
Mfg. Part Number
V300A3V3C264BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W
Datasheet Download
V300A3V3C264BG.pdf
Availability of V300A3V3C264BG
QUANTITY
V300A3V3C264BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A3V3C264BG
Internal Part NumberEIS-V300A3V3C264BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series264W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency81%
Power (Watts) - Max264W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A3V3C264BG
Related LinksV300A3V, V300A3V3C264BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A3V3C264BG Details Description
Related parts for V300A3V3C264BG
IC REG LDO 2.5V 0.75A 8MSOP datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON SQ BLACK/RED LED datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.5A 48V datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 392K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.15A 4UDFN datasheet.pdf
NON-STACK-THRU 40PIN SLD MODULE datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
HDM SMPO090F130FT datasheet.pdf
CRYSTAL 37.400 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf