Vicor Corporation V300A3V3C264BG2
V300A3V3C264BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A3V3C264BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W
Datasheet Download
V300A3V3C264BG2.pdf
Availability of V300A3V3C264BG2
QUANTITY
V300A3V3C264BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A3V3C264BG2
Internal Part NumberEIS-V300A3V3C264BG2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series264W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency81%
Power (Watts) - Max264W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A3V3C264BG2
Related LinksV300A3V, V300A3V3C264BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A3V3C264BG2 Details Description
Related parts for V300A3V3C264BG2
CAP CER 10000PF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 68POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 7MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 8POS SKT datasheet.pdf
RES 10.466K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC EEPROM 256KBIT 10MHZ 8SOIJ datasheet.pdf
LED BEACON, RED, 24VDC, M20 datasheet.pdf
COLLIN 32V 1/2/3 LV PWR TRNSFRMR datasheet.pdf