Vicor Corporation V300A3V3E200BF
V300A3V3E200BF picture photo
Mfg. Part Number
V300A3V3E200BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W
Datasheet Download
V300A3V3E200BF.pdf
Availability of V300A3V3E200BF
QUANTITY
V300A3V3E200BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A3V3E200BF
Internal Part NumberEIS-V300A3V3E200BF
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60.6A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency79.6%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A3V3E200BF
Related LinksV300A3V, V300A3V3E200BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A3V3E200BF Details Description
Related parts for V300A3V3E200BF
XFRMR LAMINATED 20VA THRU HOLE datasheet.pdf
2MM FB,IS,ASY,096,SIG,HDR,SL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS W/SCKTS BULKHEAD datasheet.pdf
CAP CER 47PF 100V R2H 1206 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 48.7 OHM 1% 5W datasheet.pdf
SEALED SHAFT FLANGE 600 PPR datasheet.pdf
LPP 7.50/90/14 OG datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
RES 34.825K OHM 0.6W 0.02% RAD datasheet.pdf