Vicor Corporation V300A3V3E200BF2
V300A3V3E200BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A3V3E200BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W
Datasheet Download
V300A3V3E200BF2.pdf
Availability of V300A3V3E200BF2
QUANTITY
V300A3V3E200BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A3V3E200BF2
Internal Part NumberEIS-V300A3V3E200BF2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60.6A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency79.6%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A3V3E200BF2
Related LinksV300A3V, V300A3V3E200BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A3V3E200BF2 Details Description
Related parts for V300A3V3E200BF2
ADAPTER TERM STRIP JACK 8-32 BLK datasheet.pdf
IC SRAM 16MBIT 10NS 48MINIBGA datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 1A 125VAC 63VDC RAD datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6350K 2SMD datasheet.pdf
IC DAC 12BIT I2C QUAD 10-MSOP datasheet.pdf
RES 909 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS R/A .100" TIN datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 5.5A 17 MOHM SMD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 240W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB datasheet.pdf
RES 9.76 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.96K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf