Vicor Corporation V300A3V3E200BN
V300A3V3E200BN picture photo
Mfg. Part Number
V300A3V3E200BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W
Datasheet Download
V300A3V3E200BN.pdf
Availability of V300A3V3E200BN
QUANTITY
V300A3V3E200BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A3V3E200BN
Internal Part NumberEIS-V300A3V3E200BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60.6A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency79.6%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A3V3E200BN
Related LinksV300A3V, V300A3V3E200BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A3V3E200BN Details Description
Related parts for V300A3V3E200BN
RES SMD 12.1K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 10-DFN datasheet.pdf
SWITCH MINI SPDT 16A PIN PLUNGER datasheet.pdf