Vicor Corporation V300A3V3E264BG3
V300A3V3E264BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A3V3E264BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W
Datasheet Download
V300A3V3E264BG3.pdf
Availability of V300A3V3E264BG3
QUANTITY
V300A3V3E264BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A3V3E264BG3
Internal Part NumberEIS-V300A3V3E264BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series264W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency81%
Power (Watts) - Max264W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A3V3E264BG3
Related LinksV300A3V, V300A3V3E264BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A3V3E264BG3 Details Description
Related parts for V300A3V3E264BG3
Connector Receptacle 5 Position 0.156" (3.96mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
OSC XO 64.478MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RELAY SSR SPST SGL 0.2A 6SMD GW datasheet.pdf
CAP CER 0.60PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 4PIN SLD CUP datasheet.pdf
VARISTOR 35.1V 80A 0805 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
FIXED IND 1.2NH 220MA 600 MOHM datasheet.pdf