Vicor Corporation V300A3V3E264BL2
V300A3V3E264BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A3V3E264BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W
Datasheet Download
V300A3V3E264BL2.pdf
Availability of V300A3V3E264BL2
QUANTITY
V300A3V3E264BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A3V3E264BL2
Internal Part NumberEIS-V300A3V3E264BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series264W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency81%
Power (Watts) - Max264W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A3V3E264BL2
Related LinksV300A3V, V300A3V3E264BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A3V3E264BL2 Details Description
Related parts for V300A3V3E264BL2
SWLOCK SPDT 90DEG SLD 125V datasheet.pdf
RES SMD 25.5 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS W/POSITIVE LOCK datasheet.pdf
SENSOR PROXIMITY 2MM DISTANCE datasheet.pdf
IC ADC 12-BIT DUAL 2MSPS 24VQFN datasheet.pdf
IC EEPROM 512KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
LED HOLDER RA 3MM 2LD NYL BK datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP3T datasheet.pdf
HD RA SMT datasheet.pdf
Connector Header 35 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf