Vicor Corporation V300A3V3E264BN2
V300A3V3E264BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A3V3E264BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W
Datasheet Download
V300A3V3E264BN2.pdf
Availability of V300A3V3E264BN2
QUANTITY
V300A3V3E264BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A3V3E264BN2
Internal Part NumberEIS-V300A3V3E264BN2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series264W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency81%
Power (Watts) - Max264W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A3V3E264BN2
Related LinksV300A3V, V300A3V3E264BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A3V3E264BN2 Details Description
Related parts for V300A3V3E264BN2
CONN MOD JACK 6P6C R/A UNSHLD datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV 2CH TRANS 8SMD datasheet.pdf
IGBT 600V 40A 160W D2PAK datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN DIN R FEMALE 64CKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf