Vicor Corporation V300A3V3E264BS
V300A3V3E264BS picture photo
Mfg. Part Number
V300A3V3E264BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W
Datasheet Download
V300A3V3E264BS.pdf
Availability of V300A3V3E264BS
QUANTITY
V300A3V3E264BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A3V3E264BS
Internal Part NumberEIS-V300A3V3E264BS
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series264W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency81%
Power (Watts) - Max264W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A3V3E264BS
Related LinksV300A3V, V300A3V3E264BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A3V3E264BS Details Description
Related parts for V300A3V3E264BS
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
SENSOR 1500PSI M12-1.5 6G 4.5V datasheet.pdf
TERMINATOR SOLDER PAK WIRE datasheet.pdf
C/A 24FIB MPO 62.5/125 PLENUM datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 35V 20% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 2% 1/10W 0603 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 98MM datasheet.pdf
GDT 230V 20% 20KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf