Vicor Corporation V300A3V3M264BN3
V300A3V3M264BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A3V3M264BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W
Datasheet Download
V300A3V3M264BN3.pdf
Availability of V300A3V3M264BN3
QUANTITY
V300A3V3M264BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A3V3M264BN3
Internal Part NumberEIS-V300A3V3M264BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series264W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency81%
Power (Watts) - Max264W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A3V3M264BN3
Related LinksV300A3V, V300A3V3M264BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A3V3M264BN3 Details Description
Related parts for V300A3V3M264BN3
CONN RING 4 AWG # 5/16 SOLIS datasheet.pdf
RES SMD 280 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1000V 8A TO-247 datasheet.pdf
RES SMD 93.1 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 6.3V X6S 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP FILM 1.2UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf