Vicor Corporation V300A3V3T200BG2
V300A3V3T200BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A3V3T200BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W
Datasheet Download
V300A3V3T200BG2.pdf
Availability of V300A3V3T200BG2
QUANTITY
V300A3V3T200BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A3V3T200BG2
Internal Part NumberEIS-V300A3V3T200BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60.6A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency79.6%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A3V3T200BG2
Related LinksV300A3V, V300A3V3T200BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A3V3T200BG2 Details Description
Related parts for V300A3V3T200BG2
CONN EDGECARD 120POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN IDC 20POS 2.54MM 26AWG GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS STR .100" GOLD datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 20PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 15V 2915 datasheet.pdf