Vicor Corporation V300A3V3T200BL
V300A3V3T200BL picture photo
Mfg. Part Number
V300A3V3T200BL
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W
Datasheet Download
V300A3V3T200BL.pdf
Availability of V300A3V3T200BL
QUANTITY
V300A3V3T200BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A3V3T200BL
Internal Part NumberEIS-V300A3V3T200BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60.6A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency79.6%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A3V3T200BL
Related LinksV300A3V, V300A3V3T200BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A3V3T200BL Details Description
Related parts for V300A3V3T200BL
TRANS PNP 45V 0.1A SMINI 3P datasheet.pdf
VARISTOR 90V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN FORK HEATSHRINK #10 25PC datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS R/A SHORT T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 523 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 28.7K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 6 Position 0.070" (1.78mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RJ45 NO SHIELD LED 2 PORT datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 9-36VIN +/-05VOUT datasheet.pdf