Vicor Corporation V300A3V3T200BS3
V300A3V3T200BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A3V3T200BS3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W
Datasheet Download
V300A3V3T200BS3.pdf
Availability of V300A3V3T200BS3
QUANTITY
V300A3V3T200BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A3V3T200BS3
Internal Part NumberEIS-V300A3V3T200BS3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60.6A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency79.6%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A3V3T200BS3
Related LinksV300A3V, V300A3V3T200BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A3V3T200BS3 Details Description
Related parts for V300A3V3T200BS3
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 88MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
256 BYTE RF-ID TAG datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
POS TRANS-XDCR MEL 508 MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf