Vicor Corporation V300A3V3T264BN2
V300A3V3T264BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A3V3T264BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W
Datasheet Download
V300A3V3T264BN2.pdf
Availability of V300A3V3T264BN2
QUANTITY
V300A3V3T264BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A3V3T264BN2
Internal Part NumberEIS-V300A3V3T264BN2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series264W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency81%
Power (Watts) - Max264W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A3V3T264BN2
Related LinksV300A3V, V300A3V3T264BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A3V3T264BN2 Details Description
Related parts for V300A3V3T264BN2
POT SLIDE 10K OHM .1W 45MM datasheet.pdf
Connector Header 12 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 3V/ADJ 0.1A 8VSSOP datasheet.pdf
RES SMD 6.19 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
RES 27.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SCD 3.81/10/90G 3.2SN GN BX datasheet.pdf
Connector Socket 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 48POS GLD datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 20ppm 18pF 25 Ohm -20°C - 70°C COTS Through Hole HC49/U datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 19.2W datasheet.pdf