Vicor Corporation V300A48C400B
V300A48C400B picture photo
Mfg. Part Number
V300A48C400B
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W
Datasheet Download
V300A48C400B.pdf
Availability of V300A48C400B
QUANTITY
V300A48C400B Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A48C400B
Internal Part NumberEIS-V300A48C400B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency88.3%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A48C400B
Related LinksV300A4, V300A48C400B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A48C400B Details Description
Related parts for V300A48C400B
RES SMD 61.9K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK PWM 8-DIP datasheet.pdf
FIXED IND 8.7NH 480MA 200 MOHM datasheet.pdf
CMD RECPT KIT 9CIR UNASSEMBLED datasheet.pdf
CONN HEADER 6PR 6COL VERT datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
OSC TCXO 19.2MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 50PPM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 48V datasheet.pdf