Vicor Corporation V300A48C400BF3
V300A48C400BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A48C400BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W
Datasheet Download
V300A48C400BF3.pdf
Availability of V300A48C400BF3
QUANTITY
V300A48C400BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A48C400BF3
Internal Part NumberEIS-V300A48C400BF3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency88.3%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A48C400BF3
Related LinksV300A48, V300A48C400BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A48C400BF3 Details Description
Related parts for V300A48C400BF3
CBL RIBN 34COND TWIST-PAIR 5' datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 200MW SOT323 datasheet.pdf
CAP CER 68PF 500V 1111 datasheet.pdf
SUB-MINIATURE SNAP ACTING SWITCH datasheet.pdf
CONN PLUG 53POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CAP TANT 82UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
IC CPLD 980MC 6.2NS 144TQFP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ/PROG TRPL 32TQFN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf