Vicor Corporation V300A48C400BG3
V300A48C400BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A48C400BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W
Datasheet Download
V300A48C400BG3.pdf
Availability of V300A48C400BG3
QUANTITY
V300A48C400BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A48C400BG3
Internal Part NumberEIS-V300A48C400BG3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency88.3%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A48C400BG3
Related LinksV300A48, V300A48C400BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A48C400BG3 Details Description
Related parts for V300A48C400BG3
RES SMD 750K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN HEADER 25POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 75A D2PAK datasheet.pdf
CONN RCPT CORD 3POS MALE MINI datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 100PF 1KV NP0 1808 datasheet.pdf
SCR PHSE CTRL MOD 1200V 150A datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
PHYCEIVER LOW PWR 3.3V 40QFN datasheet.pdf
CRYSTAL 26.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
OSC MEMS 22.5792MHZ CMOS SMD datasheet.pdf