Vicor Corporation V300A48C500BG2
V300A48C500BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A48C500BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W
Datasheet Download
V300A48C500BG2.pdf
Availability of V300A48C500BG2
QUANTITY
V300A48C500BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A48C500BG2
Internal Part NumberEIS-V300A48C500BG2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.42A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A48C500BG2
Related LinksV300A48, V300A48C500BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A48C500BG2 Details Description
Related parts for V300A48C500BG2
TRIMMER 10 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
IC PC POWER FET 16-SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB 5.08MM 12POS BK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 20 OLIVE datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 24KB FLASH 80BGA datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 1.25A 81 MOHM datasheet.pdf
CABLE TIE MOUNT PUSH MOUNT WING datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS INLINE SKT datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6000K 2SMD datasheet.pdf
ASSY SQ 1POS 21.6X21.6MM datasheet.pdf