Vicor Corporation V300A48C500BN
V300A48C500BN picture photo
Mfg. Part Number
V300A48C500BN
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W
Datasheet Download
V300A48C500BN.pdf
Availability of V300A48C500BN
QUANTITY
V300A48C500BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A48C500BN
Internal Part NumberEIS-V300A48C500BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.4A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A48C500BN
Related LinksV300A4, V300A48C500BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A48C500BN Details Description
Related parts for V300A48C500BN
RES 3 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
COUNTER LED 6 CHAR 115/230V PNL datasheet.pdf
RECEIVER 6.4GBPS W/EQUALIZATION datasheet.pdf
OSC CRO 3015-3045 MHZ SMD .5X.5" datasheet.pdf
RES 681K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 10POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 2MB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 670MA 100 MOHM datasheet.pdf