Vicor Corporation V300A48E400BF3
V300A48E400BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A48E400BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W
Datasheet Download
V300A48E400BF3.pdf
Availability of V300A48E400BF3
QUANTITY
V300A48E400BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A48E400BF3
Internal Part NumberEIS-V300A48E400BF3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.3%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A48E400BF3
Related LinksV300A48, V300A48E400BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A48E400BF3 Details Description
Related parts for V300A48E400BF3
CONN HEADR BRKWAY .100 48POS STR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 240PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 4PWR 40SGL 2.36MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
AM60501-500-188 OVERRIDE datasheet.pdf
RES 39.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf