Vicor Corporation V300A48E400BG3
V300A48E400BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A48E400BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W
Datasheet Download
V300A48E400BG3.pdf
Availability of V300A48E400BG3
QUANTITY
V300A48E400BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A48E400BG3
Internal Part NumberEIS-V300A48E400BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.3%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A48E400BG3
Related LinksV300A48, V300A48E400BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A48E400BG3 Details Description
Related parts for V300A48E400BG3
RELAY GEN PURPOSE DPST 20A 48V datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V TO220AB datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
FUSE HLDR BLADE 32V 60A IN LINE datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 21POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf
PRESSURE20PC26PC 15 PSI datasheet.pdf
TUBING PVC CLR 250' datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 2K OHM 8SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MNT PIN datasheet.pdf