Vicor Corporation V300A48E500BG2
V300A48E500BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A48E500BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W
Datasheet Download
V300A48E500BG2.pdf
Availability of V300A48E500BG2
QUANTITY
V300A48E500BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A48E500BG2
Internal Part NumberEIS-V300A48E500BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.42A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A48E500BG2
Related LinksV300A48, V300A48E500BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A48E500BG2 Details Description
Related parts for V300A48E500BG2
IC CIRC SUPERVISORY LP SOT23-6 datasheet.pdf
SENSOR HALL EFFECT PANEL MNT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 7.62MM datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 2KV RADIAL datasheet.pdf
RES 14.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 324K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 1.33A 222 MOHM datasheet.pdf
MICRO 25C S 24" WHT JACKS datasheet.pdf
CAP CER 30PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 80V 100A SOT227 datasheet.pdf