Vicor Corporation V300A48E500BG3
V300A48E500BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A48E500BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W
Datasheet Download
V300A48E500BG3.pdf
Availability of V300A48E500BG3
QUANTITY
V300A48E500BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A48E500BG3
Internal Part NumberEIS-V300A48E500BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.42A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A48E500BG3
Related LinksV300A48, V300A48E500BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A48E500BG3 Details Description
Related parts for V300A48E500BG3
CONN HEADER 23POS .100 R/A SMD datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC .047DIA TINLEAD datasheet.pdf
IC DUAL COMP P-P NANOPWR 8-SOIC datasheet.pdf
IC BUFF/DVR DUAL N-INV 20SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 33K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKER CLI C 02-3 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
CERAMIC RF BALUN 1:2 5.5 GHZ SMD datasheet.pdf
TRANSFORMER 1:1 5-120MHZ SM164 datasheet.pdf
CAP FILM 22UF 5% 900VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS PIN datasheet.pdf