Vicor Corporation V300A48E500BN
V300A48E500BN picture photo
Mfg. Part Number
V300A48E500BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W
Datasheet Download
V300A48E500BN.pdf
Availability of V300A48E500BN
QUANTITY
V300A48E500BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A48E500BN
Internal Part NumberEIS-V300A48E500BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.4A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A48E500BN
Related LinksV300A4, V300A48E500BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A48E500BN Details Description
Related parts for V300A48E500BN
CONN FPC BOTTOM 25POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
TVS DIODE 47.8VWM 80.85VC SMD datasheet.pdf
CONN FMALE M12 8PS STR 10M CABLE datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 5% 1/4W MELF datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 480MA 1.71 OHM datasheet.pdf
IC HART MODEM CMOS SGL 32QFN datasheet.pdf
IC FPGA 249 I/O 329BGA datasheet.pdf
RES 0.249 OHM 5W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 2% 0.15W 1505 datasheet.pdf