Vicor Corporation V300A48E500BS
V300A48E500BS picture photo
Mfg. Part Number
V300A48E500BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W
Datasheet Download
V300A48E500BS.pdf
Availability of V300A48E500BS
QUANTITY
V300A48E500BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A48E500BS
Internal Part NumberEIS-V300A48E500BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.4A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A48E500BS
Related LinksV300A4, V300A48E500BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A48E500BS Details Description
Related parts for V300A48E500BS
OSC 3.3V PROG CMOS PWRDN 100PPM datasheet.pdf
FUSE GLASS 250MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 1A DO41 datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller PWM Dimming Automotive 28-HTSSOP-B datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 100V BP 1206 datasheet.pdf
BASED LED E10 GREEN datasheet.pdf
IC HYBRID AUD AMP 180W 1CH 13SIP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 14POS CABLE SKT datasheet.pdf
MICRO 51C P 24" WHT JACKP datasheet.pdf
TNC JACK RFI CAP W/3" SS LNYRD datasheet.pdf
HSI NARROW datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 5% 63VDC RAD datasheet.pdf