Vicor Corporation V300A48H400BN3
V300A48H400BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A48H400BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W
Datasheet Download
V300A48H400BN3.pdf
Availability of V300A48H400BN3
QUANTITY
V300A48H400BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A48H400BN3
Internal Part NumberEIS-V300A48H400BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.3A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.3%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A48H400BN3
Related LinksV300A48, V300A48H400BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A48H400BN3 Details Description
Related parts for V300A48H400BN3
.65" COVER 16 PIN datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
IC DUAL HS DIFF LINE DRVR 8-SOIC datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 55NS 68PLCC datasheet.pdf
RES 9.53K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.15K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
KIT CHOKE DATALINE B82793 SERIES datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT PIN datasheet.pdf