Vicor Corporation V300A48M400B3
V300A48M400B3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A48M400B3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W
Datasheet Download
V300A48M400B3.pdf
Availability of V300A48M400B3
QUANTITY
V300A48M400B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A48M400B3
Internal Part NumberEIS-V300A48M400B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency88.3%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A48M400B3
Related LinksV300A4, V300A48M400B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A48M400B3 Details Description
Related parts for V300A48M400B3
IC NVSRAM 16KBIT 150NS 24EDIP datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 202MW SC70-3 datasheet.pdf
MODULE PIP 12VIN 8A ADJ T/H datasheet.pdf
IC DUAL HOT-SWAP CTRLR 16-QSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32QFN datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 450MA 500 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 22PF 1KV N750 RADIAL datasheet.pdf
RES 2.55K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 37.5 OHM 2.5W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 3V SOT23 datasheet.pdf