Vicor Corporation V300A5E300B3
V300A5E300B3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A5E300B3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W
Datasheet Download
V300A5E300B3.pdf
Availability of V300A5E300B3
QUANTITY
V300A5E300B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A5E300B3
Internal Part NumberEIS-V300A5E300B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency84.2%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A5E300B3
Related LinksV300A5, V300A5E300B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A5E300B3 Details Description
Related parts for V300A5E300B3
ROTATING MICROGRAB TEST CLIP RED datasheet.pdf
RES SMD 42.2 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LED BLUE 12V 16MM datasheet.pdf
CABLE ASSY MDR 26POS M-F 10M datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 30MA 1.6 OHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 43POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
RES 47.5 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
XCEDE RGHT 2PVH 4COL WK datasheet.pdf
SENSOR MAG SW 28G CROS AXS 8SOIC datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
RES 604K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf