Vicor Corporation V300A5E300BG2
V300A5E300BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A5E300BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W
Datasheet Download
V300A5E300BG2.pdf
Availability of V300A5E300BG2
QUANTITY
V300A5E300BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A5E300BG2
Internal Part NumberEIS-V300A5E300BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency84.2%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A5E300BG2
Related LinksV300A5, V300A5E300BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A5E300BG2 Details Description
Related parts for V300A5E300BG2
Connector Receptacle 18 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 3MSPS SOT23-6 datasheet.pdf
TAPER BLOCK, 20 CAV datasheet.pdf
FUSE 600V T/D CLASS CC 1.5A datasheet.pdf
TVS DIODE 145VWM 234VC SMC datasheet.pdf
RES SMD 2.32KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X6MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS INLINE SKT datasheet.pdf
750 TB WIR PRO 180D R/10 datasheet.pdf
500 TB SOCKET OPEN RA datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 2.8V datasheet.pdf