Vicor Corporation V300A5E300BN2
V300A5E300BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A5E300BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W
Datasheet Download
V300A5E300BN2.pdf
Availability of V300A5E300BN2
QUANTITY
V300A5E300BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A5E300BN2
Internal Part NumberEIS-V300A5E300BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency84.2%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A5E300BN2
Related LinksV300A5, V300A5E300BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A5E300BN2 Details Description
Related parts for V300A5E300BN2
POT 1.5K OHM 12.5W WIREWOUND LIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
ICL 4 OHM 20% 6A 14.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS 7.62MM BLACK datasheet.pdf
RES 24.3K OHM .3W 1% RADIAL datasheet.pdf
OSC CMEMS 27.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf