Vicor Corporation V300A5E300BS
V300A5E300BS picture photo
Mfg. Part Number
V300A5E300BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W
Datasheet Download
V300A5E300BS.pdf
Availability of V300A5E300BS
QUANTITY
V300A5E300BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A5E300BS
Internal Part NumberEIS-V300A5E300BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency84.2%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A5E300BS
Related LinksV300A5, V300A5E300BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A5E300BS Details Description
Related parts for V300A5E300BS
IC REG LDO 5V 0.1A SOT89 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC FPGA 396 I/O 672FCBGA datasheet.pdf
IC PLL ZD BUFFER LO SKEW 8-SOIC datasheet.pdf
L37-3F SHEET 150X150X.25MM W/ADH datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
FUSE HLDR BLADE 32V 20A IN LINE datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X8R 0603 datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf