Vicor Corporation V300A5E400BF3
V300A5E400BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A5E400BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W
Datasheet Download
V300A5E400BF3.pdf
Availability of V300A5E400BF3
QUANTITY
V300A5E400BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A5E400BF3
Internal Part NumberEIS-V300A5E400BF3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A5E400BF3
Related LinksV300A5, V300A5E400BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A5E400BF3 Details Description
Related parts for V300A5E400BF3
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC PWM PWR DRVR HI-EFF 32-HLQFP datasheet.pdf
TVS DIODE 188VWM 328VC SMC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
RES 78.7 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 7.5NS 44TQFP datasheet.pdf
IDC BOX HEADER .050" 40 POS datasheet.pdf