Vicor Corporation V300A5E400BL
V300A5E400BL picture photo
Mfg. Part Number
V300A5E400BL
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W
Datasheet Download
V300A5E400BL.pdf
Availability of V300A5E400BL
QUANTITY
V300A5E400BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A5E400BL
Internal Part NumberEIS-V300A5E400BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A5E400BL
Related LinksV300A5, V300A5E400BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A5E400BL Details Description
Related parts for V300A5E400BL
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 8-SOIC datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 15A 125VAC/VDC datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 24SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 3MM 3POS R/A TIN SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
TVS DIODE SC74 datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 150K OHM 10% 0603 datasheet.pdf