Vicor Corporation V300A5E400BS
V300A5E400BS picture photo
Mfg. Part Number
V300A5E400BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W
Datasheet Download
V300A5E400BS.pdf
Availability of V300A5E400BS
QUANTITY
V300A5E400BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A5E400BS
Internal Part NumberEIS-V300A5E400BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A5E400BS
Related LinksV300A5, V300A5E400BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A5E400BS Details Description
Related parts for V300A5E400BS
TERM BLOCK PLUG 18POS 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC COMPARATOR IDENTITY 8B 20SOIC datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 200V X7R 0603 datasheet.pdf
DEV KIT CAMR REF DESIGN SOLUTION datasheet.pdf
RND SPACER 0.063" NYLON 29.21MM datasheet.pdf
KK 100 HDR POL VERT 9POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 100POS SKT datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP4T datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 504W datasheet.pdf
CAP CER 12PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf